طرح صیانت فضای مجازی و تأثیر آن بر طراحی سایت فروشگاهی

همیار وب


بحث داغ این روزها طرح صیانت از فضای مجازی می باشد که تقریبا می توان گفت تمامی صاحبین کسب و کار را به حول و ولا انداخته است. طرحی که در صورت اجرا مشکلات جدی را با خود به همراه دارد. در این مطلب می خواهیم با شما در مورد طرح صیانت از فضای مجازی و تاثیر آن بر طراحی سایت فروشگاهی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

به گزارش ایسنا خبری در چند روز اخیر به شدت سر و صدا کرده است که می توان گفت تمامی افراد در حال صحبت در مورد این موضوع می باشند. فارغ از تمامی ویژگی های مثبت و منفی این طرح پر سر و صدا، اجرای آن می تواند تاثیرات عمیقی بر بسیاری از جوانب اقتصادی داشته باشد و ضررهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

تکلیف کسب و کارهای اینترنتی چه می شود؟

با توجه به اینکه امروز پیشرفت تکنولوژی سبب شده است افراد رو به سمت اینترنت و فضای مجازی داشته باشند، تقریبا تمامی کسب و کارها دارای یک فروشگاه اینترنتی می باشند که از این طریق می توانند با تمامی مشتریان خود در سراسر کشور و حتی سراسر جهان در ارتباط باشند. حال فرض کنید طرح صیانت از فضای مجازی اعمال گردد و ارتباط شما با مشتریان خود به صورت اینترنتی قطع شود.

در صورتی که طرح صیانت از فضای مجازی بر کشور ایران اعمال گردد، افرادی که پیش زمینه قانونی ندارند، می توانند در فضای اینترنتی مشغول به کار باشند. بدین طریق بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی که دارای پیش زمینه قانونی نمی باشند از صفحه اینترنت حذف خواهند شد.

همین امر سبب شده است که بسیاری از صاحبین کسب و کار به دنبال طراحی سایت فروشگاهی و ایجاد وب سایت به صورت قانونی باشند. با حضور طرح صیانت از فضای مجازی برای تمامی افرادی که در دنیای مجازی در حال فعالیت می باشند، هویت خاصی در نظر گرفته می شود ولی بسیاری از کسب و کارها از بین می روند.

 

پیامدهای اجرای طرح صیانت از فضای مجازی

  • قطع دسترسی آزاد به اطلاعات و جلوگیری از گردش دانش

بر اساس طرح جدیدی که در مجلس تصویب شده است، هر خدمت کابردی فضای مجازی که صاحب آن حاضر به همکاری با ایران نشود را محدود کند. نام این محدودیت فیلترینگ تاخیردار و یا کم کردن پهنای باند می باشد. محدودیت در دسترسی به خدمات مذکور تنها با این شروط منتهی نمی شود و کمیسیون مقررات می تواند بنابر صلاح دید خودش اقدام به کم کردن پهنای باند این شبکه ها کند.

در نتیجه ی این امر و اجرای طرح صیانت از فضای مجازی سبب می شود دسترسی به اطلاعات آزاد و توسعه دانش میان مردم به خطر بیفتد. تصور کنید که ما تنها به دانش بومی دسترسی داشته باشیم، آیا دانش بومی نیازهای تمامی اقشار ما را رفع می کند؟ در این صورت برنامه نویسان آزاد تکلیفشان چه می شود؟ افرادی که قصد دارند مشاغل جدیدی را آموزش ببینند و نیاز به آموزش تخصصی دارند چکار کنند؟

در صورتی که نیاز به ارتباط با خارج از کشور باشد، چه باید کرد؟ برای ارتباط با اساتید دانشگاه های خارجی چه باید کرد؟ ظاهرا دسترسی طبقات مختلف با یکدیگر متفاوت است. از این طبقاتی کردن مردم، چقدر به ایجاد احساس منفی میان هم وطنان خود دامن می زنیم؟

 

  • حذف قطب سکوی تبلیغاتی کسب و کارها

طبق گزارشاتی که از تجارت الکترونیکی ایران به دست رسیده است، سهم فضاهای مجازی مانند اینستاگرام از فروش کالا و خدمات 83 درصد، سهم واتس اپ 52 درصد و حتی سهم تلگرامی که به لطف دوستان فیلتر شده است، 43 درصد می باشد. همچنین سهم شبکه های اجتماعی و پیام رسان های ایرانی 5 درصد می باشد. این آمار برای وب سایت هایی است که دارای ای نماد می باشند، بسیاری از کسب و کارهای کوچک که در فضای مجازی در حال کسب درآمد می باشند، از ای نماد استفاده نمی کنند.

در حالت کلی می توان گفت بیش از یک میلیون ایرانی در حال کسب درآمد از طریق اینستاگرام می باشد. با وجود فضای بغرنج اقتصادی در ایران، از بین رفتن منبع درآمد حدود یک میلیون ایرانی ضربه اقتصادی بزرگی محسوب می شود.

 

  • بغرنج شدن فضا برای کسب و کارهای داخلی

طی روزهای اخیر و پس از تصویب طرح صیانت از فضای مجازی، کسب و کارهای آنلاین مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در نسخه جدید طرح حمایت از از حقوق کاربران فضای مجازی، تمام سخت‌گیری‌هایی که برای فعالیت پلتفرم‌های خارجی در ایران در نظر گرفته شده، شامل حال پلتفرم‌های داخلی نیز می‌شود. بله، آپارات و آی گپ و اسنپ و کافه بازار و بلد هم به‌موجب طرح جدید ملزم هستند نسبت به ثبت در یک درگاه که ضوابط آن را کمیسیون می‌نویسد و سپس معرفی یک نماینده ازسوی خود اقدام کنند تا درصورت وجود مشکلی مربوط به انتشار محتوای دارای مشکل یا رخ‌دادن یک جرم در پلتفرم‌شان، پاسخگو و رافع مشکل باشند.

 

  • رونق بازار فیل ترشکن ها

حتما تجربه فیلترینگ تلگرام را به خاطر دارید. پلتفرمی محبوب که به یکباره ایران تصمیم گرفت اقدام به فیلتر آن کند. بسیار جای تاسف است که کودکان ما قبل از اینکه وارد مدرسه شوند با انواع فیلترشکن آشنا می شوند و یا اینکه سالخوردگان ما پس از کنار آمدن با نحوه کار با تکنولوژی باید با انواع فیلترشکن سروکار داشته باشند.

جدای از اینکه چنین چیزی عملی باشد و مردم به استفاده از آن رضایت بدهند یا خیر؛ در نهایت ما با یک حکمرانی در فضای مجازی روبرو هستیم که باید هر روز به دنبال روشی برای دور زدن این قانون باشیم تا بتوانیم مشکلات به وجود آمده را برطرف کنیم. چرا که اصولا مردم به دنبال حضور در پلتفرم های محبوب جهانی هستند که امکانات متنوع را به سادگی در اختیارشان قرار دهد.

 

  • افزایش بی اعتمادی به حاکمیت و قانون

با نسخه جدید طرح، اعتراض ها شروع شده است و حدود یک میلیون نفر به تازگی نامه را خطاب به رئیس جمهور امضا کرده اند و از وی درخواست دارند تا جهت رعایت حقوق مردم ایران و کمک به معیشت آن‌ها، بیش از این موانع جدیدی برای کسب‌و‌کارهای خرد و کلان ایجاد نکنند.

جالب آنجاست که مخالفت اقشار مردم درخصوص یک قانون یا موضوعی که آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد در کشورهای دیگر، واکنش زیادی را میان قانون‌گذاران ایجاد می‌کند و تلاش می‌شود تا تصمیم‌گیری‌ها به حل مشکلات مردم کمک کند و موانع را کمتر کند؛ نه اینکه باعث فرار مغزها و محبوب‌شدن کلمه مهاجرت در جستجوی کاربران شود. اما پس از اعتراضات مردمی، تنها واکنش رئیس مجلس به این مخالفت ها این بوده است که فضاسازی درباره طرح صورت گرفته و مجلس به دنبال مسدودسازی نیست.

تعرفه های طراحی سایت

میزبانی وب ابری ایران

میزبانی وب ابری اروپا

درج محتوای سایت

دانشنامه شهر الکترونیک کرمان

Share:
خدمات طراحی و میزبانی وب | طراحی فروشگاه اینترنتی | طراحی سایت شخصی | طراحی سایت شرکتی | طراحی سایت خبری | طراحی سایت مشاغل و نیازمندی ها | طراحی سایت دایرکتوری | خدمات درج محتوای سایت

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها.