همیار وب


با توجه به اینکه رمزارزها هر روز محبوب تر می شوند و دارایی های زیادی به سمت آن سرازیر می شود، یکی از دغدغه های افرادی که روی رمزارزها سرمایه گذاری کرده اند این است که چطور می توانند رمزارزهای خود را به پول نقد تبدیل کنند؟ و این موضوع باعث می شود که نیاز به صرافی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می کند احساس شود. صرافی رمزارزها، نوعی صرافی است که با استفاده از آن می توانید رمزارزهای خود را به پول نقد تبدیل کنید و یا اینکه با پول نقد به خرید رمزارز اقدام کنید. علاوه بر این امکانات، خیلی از این صرافی ها امکان تبدبل و خرید و فروش رمزارزهای دیگر را با استفاده از رمزارزهای موجود در حساب کاربران را نبز فراهم می کنند.

 

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال که در زبان انگلیسی به آن cryptocurrency exchange گفته می شود، بستری است که با استفاده از آن می توان به تجارت و داد و ستد انواع مختلفی از رمزارزها پرداخت. به عبارت دیگر صرافی ارزهای دیجیتال به عنوان واسطه ای بین خریدار و فروشنده عمل می کند و از طریق کمیسیون و کارمزدهایی که از طرفین معامله دریافت می کنند، به کسب درآمد می پردازند.

اکثر صرافی های رمزارزها به دو صورت فیزیکی و آنلاین فعالیت می کنند. نوع فیزیکی به این صورت است که صرافی دارای آدرس و محلی است و می توان به صورت حضوری با آن ها در تعامل بود. نوع آنلاین صرافی های ارزهای دیجیتال به این صورت است که آن صرافی فقط به صورت آنلاین فعالیت می کند و فاقد موجودیت فیزیکی هستند و از طریق سایت می توان با آن ها در تعامل بود.

تاریخچه صرافی ارز دیجیتال

در سال 2004 بود که سه صرافی که در زمینه رمزارزها فعال بودند و در استرالیا فعالیت می کردند، پس از تحقیق و تفحص توسط کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا (ASIC) تعطیل شدند. دلیل تعطیل شدن آن ها این بود که فاقد مجوز خدمات مالی استرالیا بودند و تنها در صورتی این نوع از صرافی ها مجاز تلقی می شدند که مجوز خدمات مالی را از کشور استرالیا دریافت می کردند.

در سال 2006 هم در آمریکا یک صرافی تازه تاسیس رمزارزها که توسط دو نفر که تابعیت روسی و لهستانی داشتند و اسامی آنان آرتور بودوفسکی و ولادیمر کتس بود، توسط سرویس امنیت ایالات متحده پلمپ شد. اتهام این دو نفر این بود که در زمینه مبادله رمزارزها و تجارت با آن ها فعالیت غیرقانونی می کردند. بودوفسکی و کتس در سال 2007 به جرم مشارکت در انتقال پول بدون مجوز و نقض قوانین بانکداری آمریکا به پنج سال زندان محکوم شدند و روانه زندان شدند.

در سال های اولیه فعالیت رمزارزها به دلیل ناشناخته بودن این نوع پلتفرم، صرافی های ارزهای دیجیتال رونق و محبوبیت چندانی نداشتند و فعالیت خیلی از این صرافی ها با اعمال قانون متوقف می شد اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده است و این نوع صرافی ها در اکثر کشورهای جهان قانونی بوده و مورد پذیرش جوامع هستند و روز ها میلیون ها کس از سراسر جهان از طریق صرافی های رمزارزها، به تبادل انواع رمزارزها می پردازند.

قانون گذاری مرتبط با صرافی های ارز دیجیتال

در سال 2016، تحت دستورالعمل خدمات پرداخت اتحادیه اروپا و دستورالعمل پول الکترونیکی اتحادیه اروپا، چندین صرافی ارز دیجیتال مجوز فعالیت در اتحادیه اروپا را دریافت کردند. البته باید به این نکته اشاره کرد که شورا و پارلمان اتحادیه اروپا اعلام کردند که یک سری از قانون هایی را تصویب می کنند که منجر به نظارت سفت و سختی بر صرافی رمزارزها خواهد شد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار کشور ایالات متحده در سال 2018 اعلام کرد که اگر یک پلتفرم تجاری رمزارزها دارای مجوز سازمان اوراق بهادار باشد و به صورت واسطه فعالیت می کنند، باید این پلتفرم در SEC ثبت نام کند. با این وضع، کمیسیون معاملات آتی کالاها اکنون معامله با انواع مشتقات رمزارزها را به صورت عمومی فراهم کرده است.

در زمینه سخت گیری روی صرافی های رمزارزها در بین کشورهای آسیایی، ژاپن از همه فعال تر است و گرفتن مجوز از سازمان خدمات مالی برای فعالیت صرافی های رمزارزها را الزامی کرده است. برخی از کارشناسان معتقد هستند که دولت های چین و کره جنوبی هنوز هم در برابر فعالیت صرافی های رمزارزها مقاومت می کنند و نسبت به رمزارزها احساس خوبی ندارند. دولت چین فعالیت ماینرهای بیت کوین را غیرمجاز اعلام کرده است و حساب های بانکی که در این زمینه فعالیت می کنند را مسدود و بلوکه می کند. جالب است بدانید که در کشور استرالیا هنوز قوانین مشخصی در زمینه رمزارزها وجود ندارد اما دولت استرالیا از شهروندان خود خواسته است تا دارایی های دیجیتالی خود را برای مالیات سود سرمایه افشا کنند.

صرافی های ارز دیجیتال دو نوع هستند: متمرکز و غیرمتمرکز

صرافی هایی که به صورت متمرکز هستند، بین فروشنده و خریدار به عنوان شخص ثالث یا third party عمل می کنند. این نوع از صرافی ها چون که توسط یک شرکت داره و کنترل می شود، قابلیت اطمینان بیشتری دارند و علاقمندان رمزارزها اطمینان بیشتری به آن ها دارند. تقریبا 99 درصد از کل معاملات رمزارزها از طریق مبادلات و صرافی های متمرکز انجام می شود. در زیر تعدادی از صرافی های رمزارزها که به صورت متمرکز فعالیت می کنند، آورده شده است:

  • Coinbase
  • GDAX
  • Kraken
  • Gemini

صرافی های رمزارزها که به صورت غرمتمرکز فعالیت می کنند به کاربران خود این امکان را می دهند تا بدون نیاز به شخص ثالث یا واسطه معاملات نظیر به نظیر خود را انجام دهند. چون که برخی از سختگیری ها در صرافی های متمرکز وجود دارد، برخی از کاربران بنا به بعضی دلایل ترجیح می دهند از صرافی های غرمتمرکز برای تبادل رمزارزهای خود استفاده کنند. در زیر برخی ار صرافی هایی که در زمینه رمزارزها به صورت غیر متمرکز فعالیت می کنند، آورده شده است:

  • AirSwap
  • io
  • Barterdex
  • Blocknet

 

مزایای صرافی های متمرکز

در این بخش به دو مزیت مهم و قابل توجه صرافی های رمزارزها که به صورت متمرکز فعالیت می کنند، آورده شده است:

 

کاربر پسند بودن

صرافی های متمرکز به کاربران خود روشی آسان و سریع برای معامله رمزارزها را ارئه می دهد. بر خلاف استفاده از کیف پول های مجازی و معاملات نظیر به نظیر که در نظر برخی از کاربران سخت و پیچیده است، کاربران صرافی های متمرکز می توانند به حساب های کاربری خود وارد شوند و وضعیت حساب خود را مشاهده کنند و از طریق برنامه ها و وب سایت های مرتبط به انجام معاملات خود بپردازند.

 

قابل اعتماد بودن

صرافی های متمرکز برای انجام معاملات رمزارزها از یک لایه امنیتی برخوردار است و به همین دلیل کاربران بیشتر به آن ها اعتماد می کنند. استفاده از یک سیستم متمرکز برای انجام معاملات، باعث می شود تا تراکنش ها به صورت راحت تر و با امنیت بیشتری انجام شود.

 

معایب صرافی های متمرکز

در کنار مزایایی که صرافی های متمرکز دارند، این نوع از صرافی ها دارای معایبی نیز هستند که در زیر به برخی از مهمترین معایب صرافی های ارز دیجیتال متمرکز اشاره خواهیم کرد.

 

خطر هک شدن

شرکت های اداره کننده صرافی های متمرکز، اطلاعات همه مشتریان خود را نگهداری می کنند. صرافی های بزرگ و متمرکز معمولا دارای میلیاردها دلار بیت کوین هستند و این باعث می شود تا همیشه خطر هک شدن و دستبرد توسط هکرها وجود داشته باشد. به عنوان مثال می توان به اتفاقی که برای شرکت Mt.Gox روی داد اشاره کرد و با هک این شرکت حدود 850 هزار بیت کوین به سرقت رفت.

 

هزینه های انجام تراکنش ها

صرافی های متمرکز رمزارزها به دلیل مکانیزم ها و قوانینی که دارند معمولا هزینه های بالایی را برای خدمات مربوط به نقل و انتقال رمزارزها از کاربران خود دریافت می کنند و این موضوع می تواند برای معاملات با مقادیر انبوه زیاد باشد و مقرون به صرفه نباشد.

 

مزایای صرافی های غیرمتمرکز

بعد از بررسی صرافی های متمرکز نوبت آن است که به بررسی و آنالیز صرافی های غیرمتمرکز رمزارزها اشاره کنیم. در این قسمت به مزایای صرافی های غیر متمرکز اشاره خواهیم کرد:

 

کاهش خطر هک شدن

کاربرانی که از صرافی های غیرمتمرکز استفاده می کنند، لازم نیست تا دارایی های خود را به حساب یک شخص ثالث بریزند و به شخص ثالث وابسته نیستند. بنابراین خطر هک شدن شرکت یا سازمانی وجود ندارد و کاربران از امنیت بیشتری در برابر هکرها و سرقت برخوردار هستند.

 

جلوگیری از دستکاری در حساب ها

به دلیل ماهیت و ویژگی های صرافی های غیرمتمرکز در تبادل رمزارزها، از دستکاری و تغییر حساب ها جلوگیری می کنند و کاربران خود را از تقلب و پولشویی محافظت می کنند.

 

ناشناس بودن

برای استفاده از صرافی های غیرمتمرکز نیازی به پرکردن فرم های اطلاعاتی ندارید و می توانید به صورت ناشناس و با حفظ حریم خصوصی از صرافی های غیرمتمرکز استفاده کنید.

 

معایب استفاده از صرافی های غیرمتمرکز

در این قسمت به برخی از معایب و مشکلاتی که صرافی های غیرمتمرکز دارند اشاره خواهیم کرد.

پیچیدگی

کاربران صرافی های غیرمتمرکز باید به دقت از کیف پول رمزارزهای خود محافظت کنند و رمزهای آن را به خاطر بسپارند و اگر کاربری رمزهای کیف پول خود را فراموش کند، دارایی های آنان برای همیشه از بین خواهد رفت و امکان بازیابی آنان وجود ندارد. علاوه بر آن کاربران صرافی های غیرمتمرکز نیاز دارند تا با روند کار صرافی های غیرمتمرکز آشنا شوند و نحوه کار با پلتفرم را یاد بگیرند.

 

عدم پرداخت ارزهای بدون پشتوانه

پول های بدون پشتوانه یا پول فیات، پولی است که ارز آن ذاتی نبوده و تنها دستورات دولت و قانون به آن ارزش داده است. صرافی های غیرمتمرکز امکان معامله ارزهای فیات با رمزارزها را ندارند و این موضوع باعث می شود تا کاربرانی که از قبل رمزارز نداشته باشند، نتوانند از صرافی های غیرمتمرکز استفاده کنند.

 

سختی های مربوط به نقدشوندگی

همان طور که اشاره شد، 99 درصد از صاحبان رمزارزها از صرافی های متمرکز برای نقل و انتقال رمزارزهای خود استفاده می کنند و اکثر معاملات رمزارزها توسط صرافی های متمرکز انجام می شود. این موضوع باعث می شود تا تعداد خیلی کمی از دارندگان رمزارزها از صرافی های غیرمتمرکز استفاده کنند و این نوع از صرافی ها با مشکل نقدینگی روبرو هستند و پیدا کردن خریدار و فروشنده برای معاملات کم حجم سخت و دشوار است.

چرا صرافی های مختلف رمزارزها دارای قیمت های متفاوتی هستند؟

صرافی های مختلف رمزارزها با توجه به میزان عرضه و تقاضا مشتریان خود، نسبت به همدیگر دارای کمی اختلاف قیمت هستند. نرخ جهانی رمزارزها نیز با محاسبه میانگین نرخ ها در صرافی های مختلف، تعیین می شود. همان طور که اشاره شد، عامل تعیین کننده قیمت رمزارزها میزان عرضه و تقاضا می باشد. به همین دلیل صرافی های بزرگ تر قیمت های دقیق تر و واقعی تری ارائه می کنند.

لازم به ذکر است که این اختلاف قیمتی که بین صرافی ها وجود دارد بسیار ناچیز است و آن قدر نیست که با خرید و فروش رمزارز، سود یا ضرر کنید و در اکثر موارد می توان از آن چشم پوشی کرد.

به عنوان نمونه، بیت کوین در صرافی های مختلف بین 1 تا 2 درصد اختلاف قیمت دارد و رمزارزهای دیگر چنین اختلاف قیمتی دارند.

معرفی بهترین صرافی های ارز دیجیتال در جهان

بهترین صرافی ارز دیجیتال

در این قسمت به لیستی از برترین و بهترین صرافی های رمزارز در جهان اشاره خواهیم کرد تا با بهترین صرافی های رمزارز در جهان آشنا شوید:

 

Coinbase and Coinbase Pro

Coinbase یکی از برترین و محبوب ترین صرافی های ارز دیجیتال در دنیا است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا از امکانات این صرافی استفاده می کنند. این صرافی در شهر سان فرانسیسکو آمریکا قرار دارد و مانند دیگر صرافی های دنیا، امکان خرید و فروش رمزارزها در این صرافی وجود دارد و می توانید رمزارزهای خود را در کیف پول دیجیتال ذخیره و نگهداری کنید. برخی از رمزارزهایی که صرافی Coinbase از آن ها پشتیبانی می کند عبارت است از: بیت کوین، اتریوم و لایت کوین. از دیگر مزایای این صرافی، پذیرش ارزهای بدون پشتوانه مانند دلار، یورو و پوند است همچنین می توان به روش های مختلفی نقل و انتقال سرمایه مانند پی پل، کردیت کارد، دیبت کارت و انتقال وجه از طریق بانک اشاره کرد.

 

Binance

صرافی Binance  یک صرافی آنلاین است و در سال 2017 با هدف تجارت انواع مختلفی از رمزارزها تاسیس شد. این صرافی به صورت آنلاین فعالیت می کند و با همه کشورها و از جمله ایران ارتباط دارد. البته برای استفاده از امکانات صرافی Binance  باید از VPN استفاده کنید چون IP ایران را پذیرش نمی کند. از جمله رمزارزهایی که این صرافی از آن ها پشتیبانی می کند و می توانید با آن ها معامله کنید می توان به بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و باینس کوین (Binance Coin) اشاره کرد.

 

Cash App

Cash App معمولا به عنوان سیستم انتقال پول، مانند پی پل، شناخته می شود و از آن به صورت گسترده در کشور آمریکا استفاده می شود. همچنین برنامه Cash App می تواند به عنوان یک حساب بانکی با امکان نقل و انتقالات بانکی عمل کند و تقریبا می توان در هر جایی از آن استفاده کرد. البته به غیر از این موارد، قابلیت های بیشتری را به کاربران خود ارائه می کند و این قابلیت ها باعث شده است که مکانی عالی برای مبادلات رمزارزها باشد. شما علاوه بر قابلیت های بالا می توانید از Cash App برای سرمایه گذاری در سهام، ETF و سرمایه گذاری در رمزارزها استفاده کنید.

 

 Kraken

این صرافی در سال 2011 شروع به کار کرد و خدماتی که به کاربران ارائه می کند متفاوت از خدمات دیگر صرافی هاست و این خدمات باعث شده است که صرافی Kraken از دیگر صرافی ها متمایز باشد. در خرید رمزارزها با استفاده از صرافی Kraken می توانید از دلار، یورو، پوند و بسیاری از ارزهای دیگر استفاده کنید. از مزیت های دیگر Kraken این است که برای انجام معاملات و سرمایه گذاری محدود به بیت کوین نیستید و می توانید از رمزارزهای دیگر برای تجارت و سرمایه گذاری استفاده کنید.

معرفی بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

در این قسمت به معرفی چند صرافی معتبر ایرانی که در زمینه رمزارزها فعالیت می کنند، اشاره می کنیم.

 

صرافی ارز دیجیتال کریپتولند

صرافی کریپتولند جز قدیمی ترین و معتبرترین صرافی های رمزارز در ایران است که از سال 2008 شروع به فعالیت در بازار رمزارزها کرد و تقریبا از 200 رمزارز پشتیبانی می کند.

سایت صرافی کریپتولند به دو زبان انگلیسی و فارسی در دسترس است و یکی از بهترین امکانات آن ربات تلگرامی نرخ لحظه ای رمزارزها می باشد و هر 5 دقیقه آخرین قیمت های ریالی رمزارزهای مختلف را در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

احراز هویت در صرافی کریپتولند به این صورت است که شما باید تلفن ثابت و همراه به همراه یک ایمیل داشته باشید و علاوه بر آن مدارک هویتی نیز نیاز است.

کارمزدی که صرافی کریپتولند دریافت می کند حدود 0.1 درصد است و بسیار پایین است. این سایت برای امنیت بیشتر خود از احراز هویت دو مرحله ای گوگل استفاده می کند و از نظر امنیت این صرافی کاملا ایمن است.

یکی از قوانین این صرافی این است که باید حتما سفارشات خود را با قیمت لحظه ای بگذارید و نمی توانید بالاتر یا پایین تری قرار دهید.

 

صرافی ارز دیجیتال والکس

صرافی والکس حاصل کار تیمی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران است و حدود یک سال است که در زمینه رمزارزها فعالیت دارد. صرافی والکس هدف خود را ایجاد بستری امن برای انجام معاملات و حفط دارایی های مشتریان می داند و ادعا می کند که حدود 86 هزار کاربر در این صرافی مشغول تجارت با رمزارزها هستند. سایت صرافی والکس نیز از احراز هویت دو مرحله ای برای شناسایی هویت کاربران استفاده می کند.

یکی از بهترین ویژگی های صرافی والکس، پیشنهاد گذاشتن در قیمت های خارج از تعرفه لحظه ای است و به این صورت است که اگر مثلا قیمت بیت کوین 40 هزار دلار است، شما می توانید پیشنهاد فروش را روی 42 هزار دلار تعیین کنید و اگر خریداری این پیشنهاد را قبول کرد، پیشنهاد شما بسته خواهد شد.

نرخ کارمزد معاملات در صرافی والکس با توجه به معاملات شما در سه ماه گذشته محاسبه می شود. حداکثر نرخ کارمزد در آن 0.4 درصد است و با افزایش حجم معالات و سرمایه، این نرخ هم کمتر خواهد شد.

 

صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

صرافی نوبیتکس یکی از پرطرفدارترین صرافی های ایرانی در حوزه رمزارزها است و خود را اولین بستر دانش بنیان تبادل رمزارزها می داند که معاونت فناوری ریاست جمهوری آن را تایید کرده است.

میزان کارمزد معاملات در صرافی نوبیتکس به صورت درصدی از حجم دارایی درخواستی محاسبه می شود. یکی از مزایای این صرافی این است که می توانید بدون احراز هویت سفت و سخت در آن به صورت محدود به خرید و فروش رمزارز بپردازید. همچنین این صرافی برای شرکت ها حساب جداگانه ای در نظر گرفته است که امکانات و تسهیلات آن با بقیه حساب ها فرق دارد.

 

صرافی ارز دیجیتال اکسیر

یکی دیگر از صرافی های ایرانی در زمینه رمزازها، صرافی اکسیر می باشد. این صرافی در سال 2018 شروع به کار کرد و ادعا می کند که کیف پول های آنلاین صرافی از سرویس های فوق امن شرکت آمازون استفاده می کنند و از محدود صرافی های ایرانی است که به صورت شفاف باگ ها و مشکلات خود را اطلاع رسانی می کند.

در این صرافی کاربران سطوح مختلفی دارند و هر سطح نرخ کارمزد متفاوتی از سایر سطح ها دارد. پشتیبانی صرافی اکسیر هم به صورت تلفن و هم در قالب تیکت می باشد و هر سوال و مشکلی که داشته باشید می توانید از این دو روش با صرافی در تماس باشید.

 

صرافی ارز دیجیتال اکس‌کوینو

صرافی اکس‌کوینو ادعا می کند که یک شرکت دانش بنیان می باشد و دارای مجوز از شرکت ساماندهی ارشاد می باشد اما توجه داشته باشید که وجود لوگوی سایت ساماندهی ارشاد لزوما به معنای مجوز رسمی و قانونی برای خرید و فروش رمزارزها نیست و صرفا به علت ثبت صرافی در سایت ساماندهی ارشاد این لوگو به صرافی داده می شود.

این صرافی دارای پشتیبانی تلگرامی و تیکتی می باشد. با افتتاح حساب در این صرافی شما به یک کاربر نقره ای تبدیل خواهید شد و می توانید روزانه حداکثر تا سقف 50 میلیون تومان تراکنش داشته باشید. البته اگر این سقف تراکنش برای شما کافی نیست، می توانید حساب خود را از نقره ای به طلایی ارتقا دهید. برای ارتقا حساب از نقره ای به طلایی لازم است تا شما تصویر یکی از قبوض محل سکونت و آدرس و شماره تلفن را در صرافی بارگزاری کنید. با این کار می توانید روزانه تا سقف 100 میلیون تومان تراکنش داشته باشید. کارمزد تراکنش ها در صرافی اکس‌کوینو تعرفه ای ثابت دارد. مثلا کارمزد بیت کوین ۰.۰۱۵% و کارمزد اتریوم ۰.۰۱% است.

رتبه الکسای صرافی اکس‌کوینو 750 ایران است و این صرافی از سال 2017 در زمینه رمزارزها فعالیت می کند.

 

صرافی ارز دیجیتال کوین نیک

کوین نیک یکی از صرافی های جدید ایرانی در حوزه رمزارزها است و در ابتدا با نام «تتر بالک» فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدا این صرافی فقط سرویس خرید و فروش رمزارز تتر را به کاربران خود ارائه  می کرد اما اکنون امکان خرید و فروش 10 ارز دیجیتالی اصلی با استفاده از صرافی کوین نیک میسر است.

یکی از نقاط ضعف صرافی کوین نیک این است که از تبدیل مستقیم رمزارزها به یکدیگر پشتیبانی نمی کند و کاربری که بخواهد رمزارز خود را به یک رمزارز دیگر تبدیل کند، حتما باید آن رمزارز را به صورت ریالی یا دلاری نقد کرده و سپس آن را به رمزارز مورد نظر خود تبدیل کند.

سایت صرافی کوین نیک برای تایید هویت کاربران روش ساده ای دارد و از روش احراز هویت گوگل استفاده نمی کند. قسمت وبلاگ سایت صرافی کوین نیک مطالب آموزشی جالب و آموزنده ای دارد و می توان از آن ها استفاده کرد.

 

چگونه می توان با یک صرافی ارز دیجیتال رمزارزها را معامله کرد؟

با توجه به مطالبی که ذکر شد، سازوکار فعالیت صرافی های رمزارزها به این صورت است که افراد رمزارز مورد نظر خود را خریداری کرده و آن ها را در حساب های خود در صرافی ذخیره می کنند. در این حالت کاربر می تواند رمزارزهای خود را بفروشد و یا رمزارزهای جدیدی خریداری کند و یا از رمزارزهای خود برای خرید کالا یا خدمات استفاده کند.

علاوه بر صرافی های رمزارزها، جند سالی است که خودپردازهایی مخصوص رمزارزها در کشورها مختلف ایجاد شده است و می توان آن ها را نیز نوعی صرافی ارز دیجیتال به حساب آورد.

علاوه بر صرافی هایی که ذکر شدند، برخی از صرافی هایی نیز وجود دارند که به طور مستقیم با صاحبان کسب و کار یا سایت های خرید و فروش همکاری دارند. در این حالت خدمات صرافی برای عموم مردم نخواهد بود و این قابلیت ها در اختیار بعضی از کشورهای جهان قرار خواهد داشت.

تعرفه های طراحی سایت

میزبانی وب ابری ایران

میزبانی وب ابری اروپا

درج محتوای سایت

دانشنامه شهر الکترونیک کرمان

Share:
خدمات طراحی و میزبانی وب | طراحی فروشگاه اینترنتی | طراحی سایت شخصی | طراحی سایت شرکتی | طراحی سایت خبری | طراحی سایت مشاغل و نیازمندی ها | طراحی سایت دایرکتوری | خدمات درج محتوای سایت

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها.