3 فعاليت کليدي در هر کسب‌وکار


هر کسب‌وکار از سه فعاليت کليدي تشکيل شده که هرکدام بايد به‌خوبي انجام شود:

  1. تامين: محصولات يا خدماتي را تامين کنيم که قابليت فروش دارند.
  2. تحويل: محصولات را به خريداران تحويل بدهيم و مبلغش را دريافت کنيم.
  3. تعهد: پس از فروش، پشتيباني و خدمات لازم را ارائه بدهيم.

 

1. تامين

هر کسب‌وکاري بايد محصولات يا خدمات ارزشمندي داشته باشد. اين محصولات مي‌تواند توليد شود، از ديگران خريداري شود، از کشوري ديگر وارد شود يا خدماتي باشد که خودمان انجام مي‌دهيم؛ مثل طراحي سايت.

اگر محصولات و خدمات ما به‌اندازه کافي جذاب نباشد، فروش آن‌ها خيلي سخت خواهد بود؛ حتي اگر از صبح تا شب در حال بازاريابي باشيم!

اگر سود کسب‌وکارتان کم است، شايد دليلش ضعف در بخش تامين باشد که باعث مي‌شود قيمت تمام‌شده محصولات و خدمات بيشتر از حد معقول باشد.

بسياري از کارآفرينان سود زيادي را در بخش تامين از دست مي‌دهند؛ مثلا خدمات مکمل براي محصولات اصلي ارائه نمي‌دهند.

در فصل دوم چند پيشنهاد خواهيم داد تا در تامين محصولات قوي‌تر عمل کنيد.

 

2. تحويل

مهم‌ترين فعاليت‌هاي مربوط به تحويل، بازاريابي و فروش هستند. اگر هيچ رقيبي نداشته باشيم، کار خيلي راحت است؛ ولي معمولا اين‌طور نيست. لازم است تلاش زيادي انجام بدهيم تا مخاطب به ما و محصولاتي که داريم اعتماد کند و بالاخره تصميم بگيرد که از ما خريد کند.

بازاريابي و فروش دو موضوع کاملا متفاوت هستند. با بهبود بازاريابي و فروش، محصولات و خدمات بيشتري فروخته مي‌شوند و سود کسب‌وکار ما بيشتر مي‌شود.

اگر در تامين محصولات ضعيف عمل کرده باشيم، کار تحويل خيلي سخت‌تر مي‌شود. تمام اين موارد در فصل سوم بررسي مي‌شود.

 

3. تعهد

هر محصول يا خدمتي پس از تحويل، نياز به خدمات و پشتيباني دارد. نام فعاليت‌هاي پشتيباني را «تعهد» گذاشته‌ايم؛ چون پس از تحويل و دريافت پول، باز هم متعهد هستيم و سعي مي‌کنيم مشکلات خريدار را رفع کنيم.

زمان تعهد ما پس از تحويل مي‌تواند از چند دقيقه تا چند سال باشد. يک ساندويچ‌فروشي تا چند دقيقه پس از تحويل شايد لازم باشد نمک، سس اضافه و… ارائه کند. قبل از تمام شدن ساندويچ اگر خريدار اعتراضي دارد بايد رسيدگي شود. از طرفي ديگر اين تعهد مي‌تواند تا چند سال ادامه داشته باشد. شايد محصول را با ضمانت ده‌ساله فروخته باشيد.

 

باید تیم داشته باشید

برای انجام موفق این سه فعالیت باید کارکنانی خارق‌العاده داشته باشید تا از عهده این کارها بربیایند. البته شاید اول کار تمام این فعالیت‌ها را خودتان انجام بدهید؛ ولی بالاخره به جایی می‌رسید که این کار غیرممکن می‌شود و لازم است افرادی به شما کمک کنند. البته خودتان هم می‌توانید در انجام این سه فعالیت مشارکت داشته باشید.

 

 

نویسنده: ژان بقوسیان – تیم تحریریه مدیرسبز

تعرفه های طراحی سایت

میزبانی وب ابری ایران

میزبانی وب ابری اروپا

درج محتوای سایت

دانشنامه شهر الکترونیک کرمان

Share:
خدمات طراحی و میزبانی وب | طراحی فروشگاه اینترنتی | طراحی سایت شخصی | طراحی سایت شرکتی | طراحی سایت خبری | طراحی سایت مشاغل و نیازمندی ها | طراحی سایت دایرکتوری | خدمات درج محتوای سایت

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها.